اطلاعیه مهم: نسخه جدید کتاب فیزیک هسته ای و اتمی دکتر سعادتمند، چاپ سال 1401 ، به دلیل اصلاحات بسیار زیاد و تغییر کلیه مطالب و ساختار طبق آخرین تغییرات آزمون ارشد 1401، تغییر سوالات و تست های موجود (تالیفی و طبقه بندی) و همچنین رفع ایرادات نگارشی فراوان و اضافه شدن درسنامه هایی که تا کنون جای خالی آن در کتاب حس می شد، از هفته اول مهرماه قابل سفارش می باشد. این نکته شامل گنجینه سوالات ، آناتومی، فیزیک پرتو هم می باشد.

توجه داشته باشید: که هیچ وبسایتی بجز گروه آموزشی بیناب به محصولات ما دسترسی ندارد و کتب ما در هیچ وبسایتی موجود نیست، لطفا دقت فرمایید و فریب افراد سودجو را نخورید.

گروه آموزشی بیناب
0
سبد خرید خالی است.

برای مشاهده لیست علاقه مندی ها وارد شوید!

مشاهده محصولات فروشگاه

کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی (بیوالکتریک) : برنامه آموزشی وزارت بهداشت

کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)

نام رشته و مقطع به فارسی و انگلیسی : کارشناسی ارشد مهندسي پزشكي (بيوالكتريك)   (M.Sc.) Biomedical Engineering (Bioelectric)

تعريف: رشته مهندسي پزشكي شاخه‌اي از تلفيق علوم پايه، مهندسي و پزشكي است كه در بكارگيري مهارت هاي مهندسي در علوم پزشكي بمنظور حمايت و توسعه خدمات تشخيصي، درماني منطبق با اصول علمي فعاليت مي‌نمايد.

تاريخچه رشته مهندسی پزشکی بیوالکتریک :

رشته مهندسي پزشكي (بيوالكتريك)، يكي از گرايش هاي كاربردي مهندسي پزشكي است كه سابقه چند دهه ارائه در دانشگاه هاي معتبر دنيا دارد. اولين برنامه آكادميك اين رشته در دهه ۱۹۵۰ ميلادي در دانشگاه John Hopkins و سپس دانشگاه Pennsylvania و دانشگاه Rochester ارائه شد. در سال ۱۹۷۳ دانشگاه پنسيلوانيا، با شامل نمودن فعاليت هاي ديگر باليني در اين رشته آن را گسترش داد. در اواخر دهه ۶۰ و اوايل ۷۰، پيشرفت هاي سريعتري در اين رشته با حمايت مؤسسه بهداشت ملي آمريكا NIH انجام شد كه موجب پيدايش نسل دوم برنامه مهندسي پزشكي در دانشگاه هايي نظير Boston در ۱۹۶۶، دانشگاه Case Western Reserve در ايالت اوهايو آمريكا در ۱۹۶۸ و غيره گرديد. در دهه ۸۰ و تا اوايل دهه ۹۰، تعداد بخش هاي ارائه دهنده اين رشته به تدريج وليكن به كندي افزايش يافت و به بيش از ۹۰ بخش رسيد. پس از تأسيس مؤسسه ملي تصويربرداري پزشكي و بيومهندسيNational Institute of Biomedical Imaging & BioengineeringدرNIH پيشرفت بزرگي در اين برنامه صورت گرفت.

از آن پس نيز، باتوجه به پيشرفت فناوري هاي جديد در زمينه تشخيص و درمان، متخصصین اين رشته در طراحي، توسعه و بكارگيري اين تجهيزات نقش بسزايي را بعهده دارند. در ايران براي اولين بار كارشناسي ارشد اين رشته در دانشگاه صنعتي شريف در سال ۱۳۶۶ برقرار گرديد. در سال ۱۳۷۸ اولين دوره دكتري در دانشگاه اميركبير اجرا گرديد. در سال هاي بعد دوره‌هاي كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكتري در ديگر دانشگاه هاي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري راه اندازي گرديد. با توجه به نياز بخش هاي بهداشت و درمان به متخصصين مهندسي پزشكي باليني، در سال ۱۳۷۶ اولين دوره كارشناسي ارشد رشته مهندسي پزشكي در دانشگاه علوم پزشكي تهران آغاز گرديد. در سال هاي بعد دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و سپس دانشگاه علوم پزشكي اصفهان نيز مجري اين دوره گرديدند.

چشم انداز:

تربيت نيروي كارآمد كارشناسي ارشد مهندسي پزشكي از طريق آموزش فعال و استفاده بهينه از فن‌آوري پزشكي، مراكز آموزشي درماني تحقيقاتي با افزايش بهره‌وري در ارتقاء كيفي اين مراكز، منجر به افزايش سطح سلامت عمومي كشور و توسعه پايدار خواهد شد.

رسالت:

تربیت نیروی متخصص مهندسی پزشکی دانش مدار بعنوان عضوی از مجموعه کادر بیمارستانی و مراکز آموزشی درمانی تحقیقاتی است که قادر به ارزیابی و انتخاب و نظارت در بکارگیری فناوری، آموزش کاربری و مدیریت اطلاعات فنی بیمارستانی، استاندارد نمودن کاربری سیستم های فنی پزشکی به منظور استفاده بهینه از تجهیزات در درمان بهتر بیمار و تحقیقات بالینی باشد. این رشته بعنوان رشته میان رشته های مهندسی و پزشکی به علت تلاقی افکار و تجارب افزایش کارایی و بهره وری سیستم ها و فرآیندهای تشخیصی، درمانی و بهداشتی را به همراه دارد.

اهداف كلي:

تربيت نيروي كارآمد و ماهر بمنظور:

۱- افزايش اطلاعات فني از طريق آموزشهاي كاربردي پرسنل مراكز بهداشتي درماني

۲- فناوري اطلاعات تجهيزات با همكاري پزشكان، پرستاران، تكنسين‌ها و كاربران تجهيزات

۳- ارزيابي، نيازسنجي، انتخاب و نظارت در بكارگيري بهينه و صحيح فناوريهاي نوين

۴- مديريت تعمير و نگهداري، توسعه تجهيزات پزشكي

۵- كمك به ارتقاء كيفي و كمي تشخيص و درمان بيماران و تحقيقات باليني

وظايف حرفه‌اي دانش آموختگان کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی (بیوالکتریک) :

وظايف مديريتي:

۱- مديريت خدمات رساني: نظارت بر ساختار سازماني بخش تجهيزات پزشكي، الزامات كاركنان فني، سياستها و روشها، الزامات و تسهيلات لازم براي خدمات رساني.

۲- مديريت فناوري تجهيزات پزشكي: ايجاد توسعه و نگهداري سيستم رايانه‌اي، مشاوره فني در ارتباط با سفارش خريد و نياز سنجي تجهيزات پزشكي، نظارت بر نصب، راه اندازي، نگهداري، به روز آوري امكانات و تجهيزات بيمارستاني، برنامه ريزي و ارزيابي فناوري (ارزيابي و برنامه ريزي درباره ايمني، كارايي، عملي بودن، شاخصهاي كاربرد، هزينه و مقرون به صرفه بودن فناوري تجهيزات پزشكي).

۳- مديريت ريسك: همكاري با مهندسين ناظر جهت اطمينان از فضا سازي مناسب براي تجهيزات و لوازم موردنياز در نوسازي و بازسازي مراكز درماني، نظارت جهت اطمينان و تاييد تطابق تجهيزات پزشكي با استانداردهاي ايمني مربوطه و نحوه كاربرد تجهيزات، حصول اطمينان از انجام شدن وظايف درماني بطور مناسب.

وظايف آموزشي:

۱- آموزش كادر مراكز درماني شامل پزشكان، پرستاران و پيراپزشكان در بكارگيري بهينه تجهيزات و رعايت استانداردها و الزامات بكارگيري.

۲- آموزش به منظور حفظ سطح بالايي از صلاحيت فني كاركنان، دانشجويان، پزشكان و دستياران.

۳- آموزش و بستر سازي استفاده از فناوي نوين پزشكي در تشخيص و درمان باتوجه به پيشرفت سريع و روز افزون سيستم‌هاي تشخيصي و درماني.

وظايف پژوهشي:

۱- پژوهش در طراحي، بهينه‌سازي، تست و آزمون باليني تجهيزات بيمارستاني با همكاري كادر باليني مربوطه.

۲- پژوهش در جهت توسعه تجهيزات پزشكي و روشهاي جديد تشخيصي و درماني براساس نياز و درخواست بخش باليني.

وظايف توليدي:

۱- توليد تجهيزات (سخت افزاري و نرم افزاري) و ملزومات پزشكي.

۲- استراتژي‌هاي اجرايي برنامه (استراتژي‌هاي كلي آموزشي)

۳- استراتژي تلفيقي دانشجو يا استاد محوري برحسب نوع درس و شرايط،

۴- بكارگيري نيروي انساني چند پيشه و ميان رشته‌اي

۵- آموزش در محيط كار واقعي (باليني)

۶- ايجاد آموزش فرا رسانه و چند رسانه‌اي در محيط باليني

۷- توسعه و بكارگيري فنآوري برتر در پزشكي (نانو فناوري، فناوري داده‌ها)

شرايط و نحوه پذيرش دانشجو کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی (بیوالکتریک) :

داوطلبان ورود به مقطع كارشناسي ارشد مهندسي پزشكي (بیوالکتریک) بايد ضمن دارا بودن شرايط كلي ورود به دوره‌هاي آموزش عالي، شرايط خاص ذيل را احراز نمايند:

۱) دارا بودن مدرك كارشناسي در يكي از رشته‌هاي ورودي قابل قبول براي شركت در امتحان كه عبارتند از:

– كارشناسي رشته‌ هاي فني و مهندسي

– كارشناسي رشته‌ هاي علوم پايه

– دكتراي عمومي پزشكي – دندانپزشكي – داروسازي

– كارشناسي رشته هاي گروه هاي پزشكي و پيراپزشكي

۲) موفقيت در آزمون ورودي شامل مواد امتحاني ذيل.

مواد امتحاني و ضرايب:

۱- رياضيات و آمار

۲- فيزيك پزشكي و مهندسي پزشكي

۳- فيزيولوژي و آناتومي

۴- مدارهاي الكتريكي

۵- الكترونيك

۶- زبان عمومي

رشته هاي مشابه جديد در داخل كشور:

کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی (بیوالکتریک)

رشته هاي مشابه جديد در خارج كشور:

مهندسي باليني، مهندسي پزشكي (باليني)

منبع : وبسایت دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

مدیر سایت

We have found an easier way to communicate with our users : Subscribe to channel

Be sure to read the following:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لینک کوتاه: